Peter_Rotten
07-17-2005, 11:26 AM
73 players.
1st – Gro (GUW) – Cavern Ninja - VA
2nd – Dryad Burn – Xenoq - Albany
3rd/4th – Vial Goblins – Matt Carl - VA
Landstill (UWr) – RayD3 - NYC
5th – 8th – RGSA – Jeff Watts - Rochester
Landstill (UW)– BoTs - VA
Angel Stompy Variant (Wub) – Philip Stolze - Rochester
Crappy Survival Junk (RG) – Watcher487 - Albany
Top 8 matches
W L
Dryad Burn vs. Bots Landstill
Gro vs. Crappy Survival Junk
Vial Goblins vs. RGSA
Ray Landstill vs. Angel Stompy Variant
Top 4 matches
W L
Dryad Burn vs. Ray Landstill
Gro vs. Vial Goblins
Finals
W L
Gro vs. Dryad Burn
1st– Gro (GUW) – Cavern Ninja
Creatures
4 Werebear
4 Meddling Mage
2 Mystic Enforcers
Draw
4 Brainstorm
4 Serum Visions
4 Predict
4 Accumulated Knowledge
Control
4 Swords to Plowshares
4 Force of Will
3 Daze
2 Counterspell
2 Stifle
2 Disenchant
Lands
3 Windswept Heath
3 Flooded Strand
4 Tropical Island
3 Tundra
3 Island
1 Forest
SB
2 Tivadar’s Crusade
2 Honorable Passage
3 Nimble Mongoose
3 Armageddon
3 Pithing Needle
2 Phyrexian Furnace
2nd– Burn – Xenoq
Creatures
4 Kird Ape
4 Quirion Dryad
4 Grim Lavamancer
4 Jackal Pup
4 Mogg Fanatic
Burn
4 Lighting Bolt
4 Chain Lightning
4 Lava Dart
4 Magma Jet
3 Fireblast
Lands
9 Mountains
1 Forest
4 Wooded Foothills
3 Wasteland
4 Taiga
SB
4 Naturalize
3 Anarchy
4 Red Elemental Blast
4 Pyrostatic Pillar
3rd – 4th
Landstill (UWr) RayD3
Draw
4 Standstill
4 Fact or Fiction
Control
4 Force of Will
4 Counterspell
3 Mana Leak
2 Crucible of Worlds
4 Swords to Plowshares
4 Fire/Ice
3 Nevinyrral’s Disk
2 Wrath of God
Lands
4 Mishra’s Factory
4 Faerie Conclave
4 Wasteland
4 Flooded Strand
4 Tundra
4 Volcanic Island
1 Island
1 Plains
SB
4 Red Elemental Blast
3 Chalice of the Void
3 Exalted Angel
3 Disenchant
2 Teferi’s Response
Vial Goblins – Matt Carl
Creatures
4 Goblin Matron
4 Goblin Piledriver
4 Goblin Lackey
4 Goblin Warchief
4 Mogg Fanatic
4 Goblin Ringleader
4 Gempalm Incinerator
1 Goblin Sharpshooter
1 Siege –gang Commander
1 Goblin Pyromancer
1 Kiki-Jikki Mirror Breaker
1 Skirk Prospector
Artifacts
4 Aether Vial
2 Umezawa’s Jitte
Lands
4 Wasteland
1 Rishadon Port
16 Mountain
SB
2 Anarchy
2 Red Elemental Blast
4 Pyrostatic Pillar
4 Ruinnation
1 Goblin Tinkerer
1 Goblin Sharpshooter
1 Umezawa’s Jitte
5th – 8th
RGSA – Jeff
Creatures
4 Birds of Paradise
4 Llanowar Elves
4 Flametongue Kavu
3 Ravenous Baloth
3 Troll Ascetic
4 Eternal Witness
1 Anger
1 Squee, Goblin Nabob
1 Sharpshooter
1 Genesis
1 Deranged Hermit
1 Viridian Zealot
1 Spore Frog
1 Rofellos, Llanowar Emissary
Search
4 Survival of the Fittest
3 Burning Wish
Control
2 Naturalize
Lands
9 Forest
4 Taiga
4 Wooded Foothills
2 Mountains
2 Bloodstained Mire
SB
1 Reverant Silence
1 Pyroclasm
1 Regrowth
1 Hull Breach
2 Red Elemental Blast
4 PyroBlast
1 Seeds of Innocence
1 Ruination
1 Tsunami
1 Anarchy
1 Goblin Sharpshooter
Crappy Survival Junk – Watcher487
Creatures
4 Llanowar Elves
2 Fyndhorn Elves
2 Viridian Zealot
2 Troll Ascetic
2 Spike Feeder
2 Eternal Witness
1 Wall of Blossoms
1 Stampeding Wildebeests
1 Squee, Goblin Nabob
1 Spore Frog
1 Sakura-Tribe Elder
1 Rofellos, Llanowar Emissary
1 Quirion Ranger
1 Orcish Settlers
1 Granger Guildmage
1 Goblin Sharpshooter
1 Genesis
1 Flametongue Kavu
1 Fangreen Firstborn
1 Anger
Search
4 Survival of the Fittest
2 Land Grant
Artifacts
4 Aether Vial
4 Umezawa’s Jitte
Lands
8 Forest
4 Windswept Heath
3 Taiga
2 Gaea’s Cradle
1 Mountain
SB
1 Aroshi, The Sky Asunder
1 Dosan the Falling Leaf
1 Dwarven Blastminer
1 Goblin Pyromancer
1 Gorilla Shaman
3 Gaea’s Blessing
1 Gaea’s Herald
1 Horned Kavu
1 Ichcuman Druid
1 Kamahl, Fist of Krosa
1 Masticore
1 Stampede Driver
1 Thunderscape Familiar
(yeah, that was fun to type up)
Landstill – BoTs
Creatures
2 Eternal Dragon
2 Decree of Justice
Draw
4 Standstill
4 Brainstorm
2 Fact or Fiction
Control
4 Swords to Plowshares
3 Wrath of God
4 Force of Will
4 Counterspell
3 Crucible of Worlds
3 Disenchant
2 Akroma’s Vengeance
Lands
4 Wasteland
4 Flooded Strand
4 Mishra’s Factory
2 Faerie Conclave
4 Tundra
3 Island
2 Plains
SB
1 Wrath of God
3 Circle of Protection: Red
3 Pulse of the Fields
1 Reverence
2 Humility
2 Tormod’s Crypt
1 Decree of Justice
2 Stifle
Angel Stompy Variant – Phil
Creatures
4 Meddling Mage
3 Soltari Priest
4 Exalted Angel
3 Spectral Lynx
4 Silver Knight
1 Isamaru, Hound of Konda
Utility and Control
2 Seal of Cleansing
4 Duress
2 Umezawa’s Jitte
3 Swords of Fire and Ice
2 Tithe
4 Swords to Plowshares
2 Chrome Mox
Lands
4 Plains
3 Flooded Strand
3 Windswept Heath
3 Ancient Tomb
2 Wasteland
3 Tundra
4 Scrubland
SB
2 In the Eye of Chaos
4 Pithing Needle
2 Acid Rain
3 Engineered Plague
4 Armageddon
Post any errors if you notice them. More data will be posted tonight: Meta and Archetype breakdown. Also, sometime this week, I’ll try to take a look at the most played cards in the tourney
1st – Gro (GUW) – Cavern Ninja - VA
2nd – Dryad Burn – Xenoq - Albany
3rd/4th – Vial Goblins – Matt Carl - VA
Landstill (UWr) – RayD3 - NYC
5th – 8th – RGSA – Jeff Watts - Rochester
Landstill (UW)– BoTs - VA
Angel Stompy Variant (Wub) – Philip Stolze - Rochester
Crappy Survival Junk (RG) – Watcher487 - Albany
Top 8 matches
W L
Dryad Burn vs. Bots Landstill
Gro vs. Crappy Survival Junk
Vial Goblins vs. RGSA
Ray Landstill vs. Angel Stompy Variant
Top 4 matches
W L
Dryad Burn vs. Ray Landstill
Gro vs. Vial Goblins
Finals
W L
Gro vs. Dryad Burn
1st– Gro (GUW) – Cavern Ninja
Creatures
4 Werebear
4 Meddling Mage
2 Mystic Enforcers
Draw
4 Brainstorm
4 Serum Visions
4 Predict
4 Accumulated Knowledge
Control
4 Swords to Plowshares
4 Force of Will
3 Daze
2 Counterspell
2 Stifle
2 Disenchant
Lands
3 Windswept Heath
3 Flooded Strand
4 Tropical Island
3 Tundra
3 Island
1 Forest
SB
2 Tivadar’s Crusade
2 Honorable Passage
3 Nimble Mongoose
3 Armageddon
3 Pithing Needle
2 Phyrexian Furnace
2nd– Burn – Xenoq
Creatures
4 Kird Ape
4 Quirion Dryad
4 Grim Lavamancer
4 Jackal Pup
4 Mogg Fanatic
Burn
4 Lighting Bolt
4 Chain Lightning
4 Lava Dart
4 Magma Jet
3 Fireblast
Lands
9 Mountains
1 Forest
4 Wooded Foothills
3 Wasteland
4 Taiga
SB
4 Naturalize
3 Anarchy
4 Red Elemental Blast
4 Pyrostatic Pillar
3rd – 4th
Landstill (UWr) RayD3
Draw
4 Standstill
4 Fact or Fiction
Control
4 Force of Will
4 Counterspell
3 Mana Leak
2 Crucible of Worlds
4 Swords to Plowshares
4 Fire/Ice
3 Nevinyrral’s Disk
2 Wrath of God
Lands
4 Mishra’s Factory
4 Faerie Conclave
4 Wasteland
4 Flooded Strand
4 Tundra
4 Volcanic Island
1 Island
1 Plains
SB
4 Red Elemental Blast
3 Chalice of the Void
3 Exalted Angel
3 Disenchant
2 Teferi’s Response
Vial Goblins – Matt Carl
Creatures
4 Goblin Matron
4 Goblin Piledriver
4 Goblin Lackey
4 Goblin Warchief
4 Mogg Fanatic
4 Goblin Ringleader
4 Gempalm Incinerator
1 Goblin Sharpshooter
1 Siege –gang Commander
1 Goblin Pyromancer
1 Kiki-Jikki Mirror Breaker
1 Skirk Prospector
Artifacts
4 Aether Vial
2 Umezawa’s Jitte
Lands
4 Wasteland
1 Rishadon Port
16 Mountain
SB
2 Anarchy
2 Red Elemental Blast
4 Pyrostatic Pillar
4 Ruinnation
1 Goblin Tinkerer
1 Goblin Sharpshooter
1 Umezawa’s Jitte
5th – 8th
RGSA – Jeff
Creatures
4 Birds of Paradise
4 Llanowar Elves
4 Flametongue Kavu
3 Ravenous Baloth
3 Troll Ascetic
4 Eternal Witness
1 Anger
1 Squee, Goblin Nabob
1 Sharpshooter
1 Genesis
1 Deranged Hermit
1 Viridian Zealot
1 Spore Frog
1 Rofellos, Llanowar Emissary
Search
4 Survival of the Fittest
3 Burning Wish
Control
2 Naturalize
Lands
9 Forest
4 Taiga
4 Wooded Foothills
2 Mountains
2 Bloodstained Mire
SB
1 Reverant Silence
1 Pyroclasm
1 Regrowth
1 Hull Breach
2 Red Elemental Blast
4 PyroBlast
1 Seeds of Innocence
1 Ruination
1 Tsunami
1 Anarchy
1 Goblin Sharpshooter
Crappy Survival Junk – Watcher487
Creatures
4 Llanowar Elves
2 Fyndhorn Elves
2 Viridian Zealot
2 Troll Ascetic
2 Spike Feeder
2 Eternal Witness
1 Wall of Blossoms
1 Stampeding Wildebeests
1 Squee, Goblin Nabob
1 Spore Frog
1 Sakura-Tribe Elder
1 Rofellos, Llanowar Emissary
1 Quirion Ranger
1 Orcish Settlers
1 Granger Guildmage
1 Goblin Sharpshooter
1 Genesis
1 Flametongue Kavu
1 Fangreen Firstborn
1 Anger
Search
4 Survival of the Fittest
2 Land Grant
Artifacts
4 Aether Vial
4 Umezawa’s Jitte
Lands
8 Forest
4 Windswept Heath
3 Taiga
2 Gaea’s Cradle
1 Mountain
SB
1 Aroshi, The Sky Asunder
1 Dosan the Falling Leaf
1 Dwarven Blastminer
1 Goblin Pyromancer
1 Gorilla Shaman
3 Gaea’s Blessing
1 Gaea’s Herald
1 Horned Kavu
1 Ichcuman Druid
1 Kamahl, Fist of Krosa
1 Masticore
1 Stampede Driver
1 Thunderscape Familiar
(yeah, that was fun to type up)
Landstill – BoTs
Creatures
2 Eternal Dragon
2 Decree of Justice
Draw
4 Standstill
4 Brainstorm
2 Fact or Fiction
Control
4 Swords to Plowshares
3 Wrath of God
4 Force of Will
4 Counterspell
3 Crucible of Worlds
3 Disenchant
2 Akroma’s Vengeance
Lands
4 Wasteland
4 Flooded Strand
4 Mishra’s Factory
2 Faerie Conclave
4 Tundra
3 Island
2 Plains
SB
1 Wrath of God
3 Circle of Protection: Red
3 Pulse of the Fields
1 Reverence
2 Humility
2 Tormod’s Crypt
1 Decree of Justice
2 Stifle
Angel Stompy Variant – Phil
Creatures
4 Meddling Mage
3 Soltari Priest
4 Exalted Angel
3 Spectral Lynx
4 Silver Knight
1 Isamaru, Hound of Konda
Utility and Control
2 Seal of Cleansing
4 Duress
2 Umezawa’s Jitte
3 Swords of Fire and Ice
2 Tithe
4 Swords to Plowshares
2 Chrome Mox
Lands
4 Plains
3 Flooded Strand
3 Windswept Heath
3 Ancient Tomb
2 Wasteland
3 Tundra
4 Scrubland
SB
2 In the Eye of Chaos
4 Pithing Needle
2 Acid Rain
3 Engineered Plague
4 Armageddon
Post any errors if you notice them. More data will be posted tonight: Meta and Archetype breakdown. Also, sometime this week, I’ll try to take a look at the most played cards in the tourney